Aktualności

Zapraszamy na Warsztaty ręcznej obróbki kamienia, które poprowadzi mistrz kamieniarski, finalista Mistrzostw Polski - Zbigniew Zych.

Tym razem zajmiemy się tradycyjną obróbką czyli dłuta i młotki, bez pneumatyki i elektronarzędzi. Warsztaty kierujemy do kamieniarzy, którzy dopiero zaczynają zabawę z ręczną obróbką, ale czują temat i kochają kamień.

 • termin: 19.08.2023 9:00-12:00

Zaplanowano 30 min teorii i 150 min praktyki

 • organizatorzy zapewniają zadaszone stanowisko robocze, kamień i narzędzia (oczywiście jak ktoś chce pracować swoimi narzędziami to nie ma problemu)
 • ilość miejsc ograniczona, maksymalnie udział weźmie 6 uczestników
 • opłata 190 zł, płatne na miejscu
 • miejsce warsztatów: Strzegom ul. Niepodległości 22, Kamieniołom Bazalt

Zapisy telefoniczne pod numerem 609-399-543 lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Decyduje kolejność zgłoszeń. 

29 czerwca br. w Strzegomiu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Kamieniarstwa z przedstawicielami spółki Pałac Saski, która odpowiedzialna jest za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Tym razem spotkanie miało charakter trójstronny, ponieważ wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich uczelni artystycznych w Polsce. 

Na spotkaniu omówiono zakres i przewidywany termin inwestycji. Prezes PZK Krzysztof Skolak w swoim wystąpieniu zaprezentował zgromadzonym potencjał członków Związku specjalizujących się w restauracji zabytków, kamieniarstwie architektonicznym, wydobyciu skał blocznych i ręcznej i maszynowej obróbce kamienia. Zaprezentowano również potencjał Rady ds. kamieniarstwa, która może wesprzeć pod względem merytorycznym realizację odbudowy. 

Władze spółki Pałac Saski liczą na owocną i merytoryczną współpracę pomiędzy uczelniami artystycznymi i kamieniarzami w kontekście przygotowania planu odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

Ach co to był za weekend! XXVIII Walny Zjazd Polskiego Związku Kamieniarstwa za nami. Ponad 100 uczestników, 48h intensywnych rozmów biznesowych i towarzyskich, ogrom wiedzy i informacji przekazanych przez partnerów, kulinarna rozpusta i dodatkowo piękny, słoneczny Wrocław. Czegóż chcieć więcej?

No, może tego żeby kolejne spotkanie było jak najprędzej...

P.S. Obszerniejsza relacja wkrótce.

Dziękujemy partnerom: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Interstone, Optolith, CMS Polska, Keratek, MCS Techno

foto. Tomasz Lewandowski

Zarząd PZK zaprasza serdecznie do udziału w XXVIII Walnym Zjeździe Polskiego Związku Kamieniarstwa.  Na tegoroczne spotkanie wybraliśmy, zgodnie z Państwa oczekiwaniami, stolicę Dolnego Śląska czyli Wrocław a termin to pierwszy weekend czerwca 02-04.06.2023.

Program tegorocznego Zjazdu zapowiada się wyjątkowo bogato i ciekawie:

 • - jednym z partnerów będzie firma Optolith ( www.optolith.pl ) producent chemii kamieniarskiej, która przygotuje 90 minutowe warsztaty z instruktażem poprawnego przygotowania, aplikacji i montażu swoich wyrobów, zarówno z kamieniem naturalnym jak i „technicznym”,
 • - kolejnym partnerem będzie firma CMS Polska i powiązane z nią  MCS Techno i Keratek
 • - alternatywne dla kamienia naturalnego i coraz bardziej popularne materiały zaprezentuje firma Intersone.
 • - uczestnicy popłyną w godzinny rejs statkiem po Odrze a także będą mieli możliwość zwiedzać zaprzyjaźnioną z PZK Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu,
 • - po mieście poruszać się będziemy wynajętym pojazdem, typem którego do tej pory na naszych imprezach jeszcze nie jeździliśmy (niespodzianka!)
 • - profesor Marek Lorenc i dr hab. Paweł Zagożdżon, geolodzy z wrocławskich uczelni, znani Państwu choćby z publikacji na łamach Nowego Kamieniarza, zabiorą uczestników na spacer po Starym Mieście i wrocławskich zabytkach.

 

Do zobaczenia we Wrocławiu!

 

Partnerzy XXVIII Walnego Zjazdu PZK:

Przypominamy o wiosennym naborze chętnych do potwierdzenia swoich kwalifikacji w zawodzie kamieniarz. W maju odbędzie się egzamin czeladniczy i mistrzowski poprzedzony kursem powtórkowym z wymaganej na egzaminie teorii. Świadectwo czeladnicze i dyplom mistrzowski są dokumentami unijnymi czyli są honorowane na terenie całej UE i umożliwiają wykonywanie zawodu we wszystkich jej krajach. 

Kurs jest też doskonałą okazją aby "podszkolić" się w sprawach branżowych. Zapraszamy osoby, które nie będą zdawać egzaminu, ale chciałyby poszerzyć wiedzę teoretyczną: pracowników działu sprzedaży, obsługę biur, specjalistów z działu reklamacji itp.

Pierwsze tegoroczne spotkanie Polskiego Związku Kamieniarstwa odbyło się w Wieliczce w Hotelu Turówka w dniach 13-15 stycznia 2023 r. To było nietypowe spotkanie z bardzo wielu względów.

Nietypowy był termin. W ostatnich latach spotkania kamieniarskie organizowane przez PZK odbywały się wiosną lub jesienią. Termin wyznaczał albo statut Związku i obowiązki sprawozdawczo-wyborcze albo tradycja wywodząca się z kalendarza kamieniarskiego (wprawdzie kalendarz kamieniarski już nie kończy się na dacie 1 listopada, ale nadal ta data jest symboliczna w naszej branży).

Nietypowa była formuła panelu dyskusyjnego. Brak obowiązkowych do omówienia spraw związkowych spowodował, że można było poświęcić więcej czasu na swobodne rozmowy o branży. Dłuższa dyskusja wywiązała się na temat nauczania zawodowego – komentarzem do niej jest tekst „W związku z... Luty” na stronie 62 tego numeru Kuriera Kamieniarskiego. W dużym skrócie ujmując ten temat: nasza branża ma problem z niedoborami kadry, zwłaszcza młodej. Rozwiązania tego problemu należałoby szukać w nauczaniu zawodowym. Jednak do tego potrzeba kilku ogniw. Po pierwsze świadomość wśród uczniów szkół podstawowych o możliwości wyboru zawodu kamieniarskiego. Po drugie: takiej prezentacji kamieniarstwa, by było ono atrakcyjne dla młodego pokolenia pod różnymi względami. A także kolejne ogniwa, takie jak: świadomość szkół, że mogą uczyć w naszym zawodzie; świadomość kamieniarzy, że mogą przyjąć ucznia na praktykę; wymiana informacji między szkołami, zakładami kamieniarskimi i cechami rzemieślniczymi o możliwościach praktycznej nauki zawodu; podnoszenie prestiżu zawodu przez udział w różnych wydarzeniach, jak choćby najbliższy WorldSkills, czyli międzynarodowe zawody umiejętności branżowych, który odbędą się w listopadzie bieżącego roku w Gdańsku... Do tego tematu jeszcze będziemy wracać na łamach Kuriera Kamieniarskiego.

W czasie panelu powitano również nowych członków, którzy wstąpili w szeregi Związku od ostatniego oficjalnego spotkania. Obecnie PZK liczy ponad 140 członków. Wręczono dyplomy mistrzowskie kolejnym kamieniarzom, którzy zdali egzaminy zawodowy w grudniu ubiegłego roku. Wręczono również order Zasłużony dla Kamieniarstwa RP prof. dr. hab. inż. Wiesławowi Kozłowi z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w uznaniu za szerokie zasługi dla kamieniarstwa, w tym na polu edukacji wielu pokoleń branżystów.

Partnerem Kongresu była firma Ceramika Paradyż, która wprowadza na polski rynek swoją ofertę spieków wielkoformatowych. Ofertę producenta przedstawił znany w branży od wielu lat Marcin Kamiński.

Prezentacja nie dotyczyła tylko produktów Ceramiki Paradyż, ale pokazywała również ofertę wsparcia merytorycznego i szkoleniowego jakie może zaproponować producent pod nazwą Akademia Paradyż.

Z nietypowego terminu XIX Kongresu Kamieniarskiego wynikał również charakter wieczornego spotkania. Styczeń to karnawał, więc piątkowy wieczór minął karnawałowo. Przy zastawionych stołach i muzyce czas mijał na wesołej zabawie z tańcami i losowaniem nagród od gospodarza spotkania, czyli firmy Consil – producenta chemii do kamienia.

Nietypowa była wycieczka w sobotnie przedpołudnie. Zwykle uczestnicy spotkań zwiedzali firmy kamieniarskie. Tym razem kamieniarze zeszli pod ziemię. Celem była kopalnia soli KAMIENNEJ w Wieliczce. Cóż... Być w Wieliczce i nie zajrzeć tam byłoby dopiero nietypowe.

Niedziela również miała swoją wyjątkową atrakcję. Na zwiedzanie Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach zaprosili architekt i wykonawcy prac kamieniarskich.

Centrum Jana Pawła II to jedna z największych realizacji z wapienia w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Komentarze do wycieczki, które wygłaszali Andrzej Mikulski – architekt, który wykonał projekt Centrum, Krzysztof Skolak i Piotr Stopyra – wykonawcy robót kamieniarskich, były wciągające nawet dla osób, których nie interesuje religijna funkcja tego obiektu. Możliwość spojrzenia na różne elementy oczami projektanta i wykonawcy, zmierzenia się z nieprzewidzianymi przeciwnościami konstrukcyjnymi czy montażowymi lub zwrócenie uwagi na szczegóły zwykle pomijane w opowieściach „tradycyjnych” przewodników, była kolejnym powodem, dla którego warto brać udział w takich spotkaniach.

Kolejne spotkanie kamieniarskie PZK zapowiedziane jest już na czerwiec tego roku. 

źródło: www.kurierkamieniarski.pl

Wszystkim ludziom kamieniarskiego fachu

życzenia spokojnych, rodzinnych i pięknych

Świąt Bożego Narodzenia,

w w nowym 2023 roku zdrowia i dostatku

składają Zarząd i Członkowie

Polskiego Związku Kamieniarstwa

Mając nadzieję, że podłe covidowe czasy się kończą, postanowiliśmy wrócić do tradycji ogólnopolskich spotkań dwa razy do roku czyli zorganizować Kongres Kamieniarski. Kongresy zwyczajowo odbywają się po zakończeniu wysokiego sezonu kamieniarskiego, w okresie kiedy mamy wszyscy trochę więcej wolnego czasu m.in. na urlopy,  relaks i odpoczynek.  Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, prośbom i sugestiom, którymi od kilku miesięcy dzieliliście się ze mną i Zarządem, chcemy zaproponować udział w XIX Kongresie Kamieniarskim w Wieliczce koło Krakowa w dniach 13-15.01.2023.

 

Na miejsce spotkania wybraliśmy czterogwiazdkowy hotel Turówka z basenem, SPA, dobrą kuchnią i wygodnymi pokojami. Obiekt jest położony w bliskim sąsiedztwie Kopalni Soli. Na czas naszego pobytu udało się wynegocjować specjalną cenę za pokoje i  tak: dwójka kosztuje tylko 319 zł/noc. W tej cenie goście mają śniadanie oraz nielimitowany dostęp do basenu, sauny, jakuzzi czy groty solnej. Parking hotelowy dla gości jest darmowy.

 

Ponieważ spotkamy się w czasie karnawału to na piątkowy wieczór została zarezerwowana sala taneczna z oprawą muzyczną i obsługą przez DJ/wodzireja. Zabawa planowana jest minimum do godziny 2.00 w nocy.  Na sobotę przewidzieliśmy wspólne zwiedzanie kopalni (dla chętnych) oraz relaks w hotelowym SPA.

 

Opłata za Kongres możliwa jest w 2 wariantach - z biletem na zwiedzanie podziemnej kopalni soli lub bez biletu. Ponieważ bilet kosztuje 77 zł/os, a część z Was już była w kopalni, postanowiliśmy dać możliwość wyboru. Prosimy wybrać i zaznaczyć, który wariant Was interesuje. Każdy  wariant zawiera opłatę za dwa obiady, dwie kolacje (w piątek bardziej uroczystą) , trochę alkoholu na start, serwis kawowy w piątek, wynajem sali konferencyjnej, DJ, salę taneczną z oprawą muzyczną. 

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w XIX Kongresie Kamieniarskim, będzie to doskonała okazja aby ponownie się zobaczyć, porozmawiać, wymienić informacjami i doświadczeniem. Sugeruję aby nie zwlekać do ostatniej chwili bo ilość pokojów przeznaczonych na nasz Kongres jest ograniczona.

 

W drugim dniu trwania Targów Stone 2022 odbędzie się DEBATA O KAMIENIU, na którą zapraszamy. Jest to spotkanie łączące w jednym miejscu świat nauki i praktyki i ma na celu zapewnić wymianę wspólnej wiedzy fachowców z branży kamieniarskiej oraz branż z nią związanych. 

 

W dniach 23-25 listopada, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, odbędą się w Poznaniu Targi Branży Kamieniarskiej. Przez 3 dni stolica Wielkopolski będzie kamieniarskim centrum kraju. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkają się wystawcy i odwiedzający z szeroko rozumianej branży zajmującej się obróbką i montażem kamienia. Producenci i dystrybutorzy maszyn oraz narzędzi, hurtownie kamienia, firmy oferujące chemię i akcesoria. Będzie to czas spotkań i rozmów biznesowych oraz tych zwykłych, co najmniej równie ważnych, czyli towarzyskich. Polski Związek Kamieniarstwa aktywnie włącza się w organizację tegorocznej imprezy. Wspólnie z MTP przygotujemy i poprowadzimy Turniej Regionów czyli drużynowe mistrzostwa Polski w Ręcznej obróbce kamienia. Dodatkowo, we współpracy z Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego zorganizujemy panel dyskusyjny dotyczący wydobycia, obróbki i zastosowania kamienia naturalnego. Bliższe informacje o tych wydarzeniach będzie można wkrótce znaleźć na stronach PZK oraz Targów Stone. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału i odwiedzenia naszego stoiska w Poznaniu. Do zobaczenia!

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
2.06.2023

XXVIII Walny Zjazd

Miejsce spotkania
Wrocław

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia