Tegoroczne Święto Granitu Strzegomskiego odbyło się w dniach 22-24. czerwca. Członkowie Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej włączyli się licznie, aktywnie i widowiskowo w przygotowanie wydarzenia. Wspólnie z Klastrem Kamieniarskim ze Strzegomia, który razem z Gminą Strzegom współorganizował finansowanie dla pomysłu, zorganizowali i poprowadzili warsztaty kamieniarskie dla 20 osobowej grupy młodzieży z Czech i Polski. Grupa składała się z uczennic i uczniów horickiej szkoły kamieniarskiej oraz strzegomskiego technikum. Warsztaty poprowadzili członkowie ZPBK, doświadczeni rzeźbiarze i kamieniarze: Zbigniew Zych, Rafał Frankiewicz i Grzegorz Kwapisiewicz. Z czeskiej strony sekundowali im dzielnie dwaj nauczyciele zawodu z Horic: Karel Krátký i Ota Černý. Materiał do obróbki, blisko 3 metry sześcienne wapienia pińczowskiego, dostarczył świętokrzyski członek ZPBK – Jacek Łata. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie w dowolnej formie i dowolnymi wzorami ozdobić wsporniki ławek. Z zadania wywiązali się świetnie! Przez dwa dni warsztaty, odbywające się w centralnej części Rynku, przyciągały uwagę turystów i mieszkańców Strzegomia. Zaangażowanie i zapał młodzieży wzbudzały uznanie postronnych obserwatorów i prowadzących zajęcia kamieniarzy. Najładniejsze ławki już wkrótce staną na strzegomskich plantach. Ogromną wartością dodaną tych warsztatów były zawiązane w czasie pracy nowe znajomości między uczniami i instruktorami z obu krajów. Nikt nie narzekał na barierę językową udowadniając, że kamieniarze rozumieją się bez słów. Mamy nadzieję, że zaowocuje to kolejnymi spotkaniami w przyszłości.

Sobotni wieczór, korzystając z krótkiej przerwy w pracy, uczniowie i kamieniarze spędzili przy wspólnym ognisku w starym kamieniołomie Bazalt. Do ogniska dołączyli również inni, nie biorący udziału w organizacji warsztatów kamieniarze i zaproszeni goście. Pogoda, humor i apetyt dopisały! Nad ranem biesiadnicy udali się na spoczynek żeby w niedzielę dokończyć swoje prace.

Cieszy bardzo duże zaangażowanie członków Związku w organizację wspólnego wydarzenia. Koledzy z Łodzi i ze świętokrzyskiego udowodnili, że duża odległość od Strzegomia nie jest barierą nie do przejścia.  Koledzy ze Strzegomia pokazali, że potrafią być gościnni i zorganizować przyjezdnym ciekawe formy wspólnego spędzenia czasu. Skoro już to wiemy… za rok zorganizujemy powtórkę! Do zobaczenia.

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
2.06.2023

XXVIII Walny Zjazd

Miejsce spotkania
Wrocław

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia