25 przedstawicieli branży kamienia naturalnego odpowiedziało na zaproszenie do Chin.

Targi Xiamen dokładają wszelkich starań by ustalić pozycję na światowym rynku kamieni naturalnych. W tym celu zaproszono grupę członków EUROROC, aby uczestniczyli w edycji 2017 targów (6-9.03.2017). 25 reprezentantów od Hiszpanii do Norwegii, aż po Irlandię wzięło udział w tym wydarzeniu.
Częścią programu wizyty było spotkanie z reprezentacją China Stone Material Association (CSMIA). Celem spotkania było wywołanie burzy mózgów, by zdefiniować najbardziej palące  kwestie po obu stronach oraz nawiązać owocne relacje biznesowe.

Komunikacja była trudna.


Po stronie europejskiej doszło do kilku zaskakujących spostrzeżeń.  Gdy sekretarz generalny EUROROC  prof. Gerd Merke otworzył panel pytaniem o to, w jaki sposób Chińczycy poradzili sobie z agresywną konkurencją ze strony producentów sztucznego kamienia, czego doświadczono na zachodzie, po stronie chińskiej pojawiło się tylko zdziwienie.


Jak się okazało sztuczny kamień stanowi w Chinach jedynie 10 % obrotu osiągniętego przez kamień naturalny, więc producenci kamienia naturalnego widzą jedynie „mały lub brak problemu w  konkurencji ze sztucznym kamieniem” - powiedział prezes Zhong Keji z Shandong Stone Association.

Ponadto dwie gałęzie: sztucznego i naturalnego kamienia są członkami CSMIA, więc problem konkurencji jest ograniczony.

Według sekretarza generalnego Qi Zigang, w chińskiej branży kamieniarskiej, obecnie najważniejszym tematem jest wystrój wnętrz. Wynika to ze stałego wzrostu chińskiego dobrobytu klasy wyższej i średniej. Są to potencjalni klienci, którzy dla pokazania swojej zamożności będą używać naturalnego kamienia w swoich domach.


Istnieje obecnie duży  popyt na ekskluzywne kamienie takie jak onyksy i egzotyczne granity, ale zainteresowanie budzą również europejskie wyroby.


Chińczycy zakładają, że kamień zostanie dostarczony do Chin jako surowiec. „Mamy dużo doświadczenia z pracą z kamieniem” a ponadto „cło na import wyrobów przetworzonych jest wysokie, co generuje zbyt duży całkowity koszt zakupu”.


Targi Xiamen zaoferowały Europejczykom ciekawy program zawierający zwiedzanie miasta i kolację w ekskluzywnej restauracji z generalnym menedżerem targów Lai Guoxiang.
Organizatorzy liczą na to, że wizyta w Xiamen spodobała się przedstawicielom europejskich organizacji  i sprowadzą oni na targi swoich członków.

źródło: www.stone-ideas.com

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
11-13 VI 2021

XXVI Walny Zjazd

Turzno k/Torunia

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia