Wydarzenie odwołane. Nowy termin zostanie podany wkrótce.

 

Szlakiem Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zarząd Polskiego Związku Kamieniarstwa we współpracy z firmą TEMPUS Polska z Żar, serdecznie zapraszają do udziału w rowerowej wycieczce kamieniarzy po okolicach Mużakowa. Będzie to wydarzenie, w którym mogą wziąć udział całe rodziny z dziećmi. Uczestnicy pierwszą część dnia spędzą wspólnie, zwiedzając na rowerach, w towarzystwie przewodnika okolice Mużakowa. Przejadą trasę około 20-25 kilometrów, spacerowym tempem, podziwiając przyrodę i turystyczne atrakcje.

Jest ich w okolicy sporo bo sam  Park Mużakowski, znany także jako Park von Muskau lub Muskauer Park, to bez wątpienia jedna z największych atrakcji województwa lubuskiego. Dziś znajduje się na terenie dwóch państw, w polskiej Łęknicy i niemieckim Bad Muskau. Po obu stronach Nysy Łużyckiej znajduje się ponad 700 hektarów historycznego założenia parku, które już w XIX wieku było uznawane za arcydzieło sztuki ogrodniczej. Od 2004 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Oprócz pałacu i otaczającego go założenia parkowego, ogromną atrakcją jest geologiczne dziedzictwo okolicy. Na tak zwanym Łuku Mużakowa utworzono Światowy Geopark UNESCO, dotychczas jedyny tego typu obiekt w Polsce. Pełen wielobarwnych zbiorników wodnych, nietypowych wzniesień, wąskich dolinek oraz bogactwa flory i fauny zachęca do aktywnego wypoczynku i poznania historii tego niezwykłego obszaru pogranicza polsko – niemieckiego. To idealne miejsce na wyciszenie się, odpoczynek od zgiełku i tłumów.

Bardzo ciekawy opis miejsca znajduje się tutaj: https://zbierajsie.pl/luk-muzakowa-kolorowe-jeziorka/

Druga część dnia to wycieczka indywidualna lub w małych grupach do kilku atrakcji zaproponowanych poniżej. Podajemy również linki do miejsc noclegowych jeśli ktoś zechce podziwiać atrakcje Mużakowa jeszcze w niedzielę.

Wycieczka nie wymaga wcześniejszej rezerwacji czy wpisywania się na listę. Każda kamieniarska rodzina, która będzie miała ochotę pojeździć na rowerze w doborowym towarzystwie jest mile widziana. Wystarczy przyjechać o podanej niżej godzinie na miejsce zbiórki. Mamy nadzieję, że dopisze pogoda a wspólny wypad na rowery będzie kolejną okazją do integracji branży. 

Zachęcamy również osoby niejeżdżące na rowerach do przyjazdu w ten dzień do Mużakowa. Pałac i park są doskonałym miejscem do spaceru również dla osób starszych i rodzin z dziećmi w wózkach. Przez cały dzień na pewno znajdzie się okazja aby grupa rowerowa i piesza się spotkały i wypiły wspólną kawę :)

Plan spotkania

sobota 22 sierpnia 2020 roku

miejsce – Łęknica, Punkt Informacji Turystycznej ulica Hutnicza 19 (obok na parkingu można bezpiecznie zaparkować samochód)

 09.45 - zbiórka uczestników z rowerami, przygotowanie do wyruszenia na trasę. 

 

10.00  - „Czym jest Łuk Mużakowa i co warto tu zobaczyć” – wprowadzenie do wycieczki poprowadzi przewodnik turystyczny Roman Sobera

10.15 - 12.30 przejazd trasą Geościeżki „Dawna kopalnia Babina” i zwiedzanie kolorowych jeziorek. 

12.30 - 14.00 czas na posiłek (organizowany indywidualnie) Miejsce godne polecenia na obiad - Restauracja Mużakowska ul. 1 Maja 8 link: https://hotel-muzakowski.pl/

 14.00 -  każdy z uczestników organizuje przejazd we własnym zakresie lub podgrupach.

 Polecamy (do wyboru):

 -wycieczkę rowerową po Parku Mużakowskim. Można jeździć po polskiej i niemieckiej stronie. Generalnie większa część parku jest w Polsce a sam pałac i zabudowania folwarczne w Niemczech. Po niemieckiej stronie można wypić kawę w kawiarni na pałacowym dziedzińcu. http://cafe-vorwerg-badmuskau.de/

-wyjazd do Parku Głazów Narzutowych (Findlingspark) w Nochtem (23 km) wstęp 5 EUR + parking 1 EUR. Miejsce jest celem wycieczek uwielbianym nie tylko przez pasjonatów geologii i zainteresowanych botaniką, ale też miejscem przygód dla całej rodziny. Prawie 1,5 miliona gości odwiedziło to niesamowite miejsce od czasu jego otwarcia w 2003 roku. Znajdziemy tu 7000 skandynawskich głazów, wplecione w 7 malowniczych ogrodów tematycznych tworzą o każdej porze roku i fascynujące krajobrazy. https://www.findlingspark-nochten.de/index.php/pl/

-Park Rododendronów w Kromlau i słynny Most Diabelski (8 km) brak opłat wstępu, ewentualny parking 1-2 EUR. https://rytmynatury.pl/park-rododendronow-kromlau/

 

Dla osób zainteresowanych nocleg:

-Łęknica Hotel Mużakowski https://hotel-muzakowski.pl/

-Żary Motel Leon https://motelleon.pl/

 

Wypożyczalnia rowerów w Łęknicy (trzeba wcześniej zarezerwować):

-Ośrodek Sportu i Rekreacji

-Hotel Mużakowski

 

Zapraszamy serdecznie.

 Do zobaczenia w Mużakowie/Bad Muskau!

 

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
2.06.2023

XXVIII Walny Zjazd

Miejsce spotkania
Wrocław

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia