XVII Kongres Kamieniarski Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej odbył się w dniach 05-07. października 2018. Jako miejsce ogólnopolskiego spotkania kamieniarzy wybrano Hotel**** IN BETWEEN w Lublinie. Jeszcze nigdy w swojej prawie dwudziestoletniej historii związek nie organizował zjazdu tak daleko na wschodzie. Wybór miejsca nie był jednak przypadkowy, okolice Lublina to bardzo ważny ośrodek kamieniarski z dużymi i nowoczesnymi zakładami obróbki kamienia.

W pierwszy dzień kongresu uczestnicy wzięli udział w panelu prelekcyjnym i dyskusyjnym. Najpierw zarząd zapoznał zebranych gości z wydarzeniami, które miały miejsce od ostatniego, wiosennego zjazdu. Przedstawiono działania podjęte przez władze ZPBK, ale również zaprezentowano inicjatywy regionalne, które tak naprawdę stanowią o sile członków tworzących związek. Wspomniano m.in. wspólne stoiska członków ZPBK na targach SACROEXPO i na targach Autostrada, spotkania integracyjne regionów dolnośląskiego i świętokrzyskiego, zdobycie I miejsca przez reprezentanta związku w konkursie ręcznej obróbki na targach w Norymberdze oraz wiele innych mniejszych i większych działań. Prezentacja wydarzeń z ostatniego półrocza stała się już tradycją na kongresach i zjazdach, ale najbardziej cieszy fakt, że każda kolejna jest coraz dłuższa bo wydarzeń pomiędzy ogólnopolskimi zlotami regularnie przybywa. Po prezentacji wręczono certyfikaty przynależności do ZPBK nowym członkom. Kolejnym punktem programu były prelekcje związane z tematem przewodnim XVII Kongresu czyli „Pracodawcy bez pracowników. Skąd wziąć kamieniarzy?...”. Prezes Krzysztof Skolak zaprezentował tzw. dualny system kształcenia, polegający na zatrudnianiu młodocianych pracowników. Ten system opiera się na znanej od wieków relacji mistrz-uczeń. Adepci zawodu kamieniarskiego przez dwa dni w tygodniu chodzą do szkoły zawodowej, do klasy wielozawodowej gdzie mają zajęcia z przedmiotów ogólnych (j. polski, matematyka, historia itd.) a trzy dni spędzają na praktyce w zakładzie kamieniarskim. Klasy wielozawodowe w Polsce są bardzo powszechne, w ten sposób zdobywają kwalifikacje mechanicy samochodowi, piekarze, cukiernicy, kucharze itd. Warto pochylić się na tą ścieżką zdobycia pracownika. Jest ona pracochłonna, ale daje spore możliwości ukształtowania młodego człowieka jako dobrego fachowca w naszej firmie. Michał Firlej zaprezentował listę kursów i szkoleń jakie zorganizuje w okresie jesienno-zimowym ZPBK. Będą to zarówno szkolenia stanowiskowe jak i kursy przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Dariusz Duda przybliżył problematykę zatrudniania obcokrajowców. Krok po kroku opisał jakie procedury musi przejść pracodawca aby ściągnąć pracownika z zagranicy. Po tych prelekcjach rozgorzała dyskusja, wielu członków podzieliło się swoimi doświadczeniami  w pozyskiwaniu rąk do pracy. Ze względu na obszerność tematyki nie udało się oczywiście znaleźć złotego środka, ale uczestnicy zgodnie stwierdzili, że dyskusja i tak była owocna.

Po części merytorycznej odbyła się uroczysta kolacja, na którą dotarli kolejni goście i grono uczestników powiększyło się do ponad pięćdziesięciu osób.

Drugi dzień zdominowany został przez wizytę studyjną w trzech ciekawych przedsiębiorstwach kamieniarskich. Pierwszym była firma Marmury Centrum Lublin w Markuszowie należąca do państwa Rybickich. Oprócz bogatego parku maszynowego i ciekawych materiałów, zwiedzających zachwycił ład panujący w zakładzie. Wszyscy z podziwem i nutką zazdrości dopytywali się np. o nasadzenia i kompozycje roślinne w otoczeniu warsztatów. Drugim punktem wycieczki była wizyta w przedsiębiorstwie Zakład Kamieniarski "GRANIT" Dulniak sp.j. Tym razem zwiedzający jednak nie odwiedzili zakładu produkcyjnego firmy, a jedną z największych w Polsce - a może w całej Europie - hurtownię importowanych nagrobków. Właściciel firmy pan Zbigniew Dulniak wraz synami Rafałem i Michałem oprowadzili uczestników kongresu po halach i placach na których zgromadzono tysiące pomników. Na koniec czekała niespodzianka – w nowo wybudowanej hali zaproszono gości na przygotowany pyszny lunch. Ostatnim punktem wizyty był zakład Zakład Kamieniarski "Kalcyt" s.c. Prażmo i Hawryluk. Zmęczonych uczestników posilono lubelskimi specjałami – domowym forszmakiem i świeżym cebularzem.

Na koniec wycieczki zaplanowano spacer z przewodnikiem po Lublinie. Wolnym krokiem, podziwiając uroki miasta, grupa przeszła od Placu Litewskiego przez Krakowskie Przedmieście i Rynek do Zamku. Po drodze zwiedziła najsłynniejszą lodziarnię i najsłynniejszy lubelski mini browar.


Dzień zakończyła kolacja grillowa w hotelu, podczas której ponownie dyskutowano nad problemami trapiącymi naszą branżę.

XVII Kongres Kamieniarski pomimo wcześniejszych obaw zgromadził ponad pięćdziesiąt osób. Wszyscy chwalili atrakcyjny program i miłą, koleżeńską atmosferę.

fot. Paweł Szambelan (Kurier Kamieniarski)

Nasz fanpage
ZPBK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
14-16. VI

ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia